sobota, 1 marca 2014

Czerna - Krzeszowice

Czerna to niewielka, malowniczo położona miejscowość niedaleko Krakowa. Klasztor karmelitów bosych przy którym dziś istnieje Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Zdążyłyśmy na mszę św. o godz10.00.  Z Elą postanowiłyśmy w soboty wybierać się na wycieczki w okolice Krakowa. Dzisiaj przeszłyśmy 5 km z Czernej do Nowej Góry w odwrotnym kierunku niż zamierzony i stamtąd pojechałyśmy okazją do Krzeszowic.:))

 www.karmelczerna.pl/
 Czerneński obraz jest wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej znajdującym się w bazylice S.Maria Maggiore w Rzymie.
Obraz Matki Bożej Szkaplerznej jest kopią prawie kalkową po­przedniego. Wykonany on został techniką olejną w kształcie stojącego prostokąta, górą zwieńczonego arkadowo, o wymia­rach szer. 107, wys. 208 cm.



Stacje Drogi Krzyżowej

               Przy drodze do klasztoru widać ruiny arkadowego mostu eremickiego, wybudowanego przez pustelników. Miał on 18 m. wysokości, 120 m. długości i 9,5 m. szerokości, nazwano go mostem anielskim, zaś okoliczna ludność diabelskim z uwagi na wiele podań z nim związanych - taką nazwę nosi do dziś.
                                                        Pałac Potockich w Krzeszowicach

Inicjatorem powstania pałacu był w I. poł. XIX w. właściciel Krzeszowic Artur Potocki.
Pałac był niewielką rezydencją w stylu renesansu włoskiego. Zbudowany został na wzniesieniu.
Majątek wraz z pałacem został znacjonalizowany przez władze komunistyczne w czasie reformy rolnej. W pałacu siedzibę miał ośrodek szkolno-wychowawczy, a następnie dom opieki dla dzieci i młodzieży, w którym wychowywali się m.in. Sława Przybylska, Stefan Bratkowski, jego brat Andrzej Bratkowski i Jan Zaleski[4][5]. Wówczas rozpoczął się proces jego destrukcji. W latach 70. i 80. XX w. planowano utworzenie tutaj centrum rehabilitacyjnego, lecz zamierzenia tego nie zrealizowano – pałac stopniowo niszczał, cierpiąc szczególnie wskutek braku ogrzewania i wilgoci. Obecnie pałac jest praktycznie nieużywany.
Pałac jest otoczony przez park założony przez Adama Potockiego w 1849. Zajmuje teren 12 hektarów i mimo, iż jest zaniedbany od II wojny światowej, wciąż stanowi atrakcję Krzeszowic.
Str. Wikipedia

Komentarze (1):

3 marca 2014 11:53 , Blogger Krystyna Czucha pisze...

Cieszę się Aniu,że masz okazje zwiedzać ciekawe miejsca.

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna